Gratulacje dla Koła Gospodyń Wiejskich w Maliszowie

"Ponad tysiąc kół gospodyń wiejskich na Mazowszu. Dziesiątki tysięcy pracowitych, kreatywnych, pomysłowych ludzi. Setki pomysłów i projektów.

O projektach dotacyjnych dla Kół Gospodyń Wiejskich proponowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i konkursach im dedykowanych pisaliśmy już wielokrotnie. Wiecie zatem, że KGW przeżywają renesans, reaktywują się lub zawiązują na nowo. Promują i popularyzują regionalne dziedzictwo kulinarne i kulturowe, budują więzi wśród lokalnej społeczności poprzez wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Stają się motorem dla lokalnych społeczności, dbają o lokalne tradycje i wspaniale integrują mieszkańców wsi, a nawet całych gmin. Warto je zatem wspierać i im kibicować. Przyjrzyjmy się  codziennej działalności trzech KGW (skorzystaliśmy tu z kart zgłoszeniowych do naszego konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”) – możemy śmiało podpatrywać ich dobre praktyki. Czasem zamiast wyważać otwarte już drzwi warto odważnie przekroczyć próg i spojrzeć na wspaniałe pomysły adoptując je na własny użytek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Maliszowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Maliszowie (III miejsce w tegorocznym konkursie) zostało założone w sierpniu 2019 r. Od początku swojej działalności podejmują działania mające na celu integracje członków KGW oraz całej społeczności Maliszowa, niezależnie od wieku. W roku założenia Koło wykazało się swoją zaradnością i godnie reprezentowało miejscowość oraz gminę Kowala podczas uroczystości ,,Święta Chleba" w Muzeum Wsi Radomskiej, przygotowując mnóstwo pysznych potraw regionalnych i ciast. Wielu uczestników imprezy odwiedzało ich stoisko i zachwycało się różnego rodzaju tradycyjnymi potrawami oraz podziwiało pomysłowość w prezentowaniu potraw. Kolejnym wydarzeniem, na którym mogły zaprezentować siebie był ,,Festiwalu Ziemniaka" w Muzeum Wsi Radomskiej gdzie przygotowali stoisko z potrawami. Na stole pojawiły się takie frykasy, jak tradycyjna porka, pazibroda, czy placki ziemniaczane z sosem mięsnym albo kurkowym, gofry z ziemniaków, ziemniaczane gołąbki, knedle, zapiekanka. Brały również udział w konkursie ,,Potrawa regionalna z ziemniaków” na najlepszą potrawę z ziemniaka organizowanym przy udziale Pana Okrasy. Konkurs miał na celu ukazanie tradycji kulinarnych regionu radomskiego, budowanie tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wynik nie był może najlepszy, ponieważ były tylko w pierwszej dziesiątce, ale jak na tak młode Koło to i tak bardzo się z tego ucieszyli.

 

stoisko KGW Maliszów podcas jeden z imprez plenerowych
KGW MALISZÓW na imprezach plenerowych

 

W 2019 roku wzięły udział w plebiscycie „Mistrzowie Agro 2019”, w którym zajęły zaszczytne pierwsze miejsce, zdobywając tytuł najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie radomskim.

W tym roku również udało im się uzyskać pierwsze środki finansowe na swoją działalność z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Środki te wydatkowały na zakup niezbędnych artykułów gospodarstwa domowego, wykorzystywanych w codziennej działalności.

Rok 2020 to ciężki okres dla działalności kulturalnej. Sytuacja pandemiczna na świecie ograniczyła działania na rzecz integracji. Mimo tego udało się  zorganizować festyn na zakończenie wakacji, na który przybyły całe rodziny: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i oczywiście dzieci aby wspólnie się bawić, brać udział w różnych konkursach, skosztować coś dobrego i zdobywać nagrody. Festyn miał na celu aktywizować rodziców, dziadków w przedsięwzięcia służące kołu i społeczności, promocję koła w środowisku lokalnym, kultywowanie tradycji, zaangażowanie dzieci i ich rodziców w wykonywanie dodatkowych zadań na rzecz koła i środowiska, rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci, zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu."

Źródło; KSOW

 

 

Licznik odwiedzin: Odsłon razem: 526806 | Odsłon wczoraj: 90 | Odsłon dzisiaj: 78