Zapraszamy na XV Dożynki Województwa Mazowieckiego

Największa tegoroczna impreza rolnicza na Mazowszu – XV Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się 25 sierpnia 2013 r. (niedziela) na terenie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem.

Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym roku będzie to Zespół Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem (powiat garwoliński).

Uroczystość rozpocznie się mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem pod przewodnictwem  biskupa siedleckiego Jego Ekscelencji Ks. Zbigniewa Kiernikowskiego. Tradycyjnie ceremoniom dożynkowym przewodniczyć będą starosta i starościna dożynkowi. W tym roku będą to Agnieszka Kurek i Krzysztof Towalski, którzy przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony. Później korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej z Trąbek przejdzie na plac przed Zespołem Szkół Rolniczych.

Prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów imprezy. Każdego roku zachwycają bogactwem, różnorodnością mieniących się barw i kreatywnością wykonawców. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe.

Obchody dożynek uatrakcyjni oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią m.in. Orkiestra Dęta OSP Garwolin wraz z lokalnym bardem Tadeuszem Talarkiem, Zespół Navi, Halina Kunicka oraz Patrycja Markowska z zespołem, a gościnnie Monika Szostak, uczestniczka programu The Voice of Poland.