Świąteczna Zbiórka Żywności na Mazowszu – inauguracja w Radomiu

Olej, ryż, konserwy i słodycze to produkty rekomendowane w tegorocznej edycji Świątecznej Zbiórki Żywności. Inauguracja akcji na Mazowszu odbyła się w Radomiu z udziałem Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego.

Gorąco zachęcam do przekazywania produktów spożywczych w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. Taki gest dobrej woli kosztuje niewiele, a może pomóc najbardziej potrzebującym rodzinom, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który objął patronat honorowy nad zbiórką.

XIII Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbywa się w dniach 4 – 6 grudnia 2009 roku jest akcją o zasięgu ogólnopolskim organizowaną przez 26 Banków Żywności. Jej celem jest zbieranie produktów spożywczych, które trafią do najuboższych rodzin oraz zwrócenie uwagi na problem ubóstwa.

Na terenie działania Banku Żywności w Radomiu zbiórka odbędzie się w wybranych sklepach w: Radomiu, Pionkach, Szydłowcu, Kozienicach, Grójcu, Warce, Przysusze, Zwoleniu, Jedlni Letnisko, Wierzbicy, Kowali, Iłży. Wolontariusze na specjalnie przygotowanych stoiskach przyjmują produkty spożywcze, które będą przekazane za pośrednictwem Banków Żywności do organizacji charytatywnych zajmujących się dożywianiem najuboższych.

Podczas ubiegłorocznej edycji w regionie radomskim udało się zebrać ponad 20 ton produktów spożywczych.