Tegoroczny Skaryszewski Jarmark Koński „Wstępy”
odbędzie się 27 i 28 lutego 2012 roku.
„wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu
Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, to impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w konsekwencji z przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe. Wstępy odbywają się tylko raz do roku i mają ruchomą datę „wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.
W tym roku po raz kolejny z głównej, początkowej ulicy /Mickiewicza/ prowadzącej na jarmark tworzymy ALEJĘ TWÓRCÓW LUDOWYCH. Handel końmi który był usytuowany głównie na obrzeżach naszego miasta, zamierzamy wprowadzić na ulice Skaryszewa . Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z koniem ich zakupem oraz oceną między innymi „przebijanie ceny i litkup.”
Zazwyczaj na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest około 1.000 – 1.500 koni, a na jarmarku pojawia się do 10.000 osób. Jest to największy w Polsce, a być może w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych.
Uchwały Rady Miejskiej w Skaryszewie dotyczące właściwej organizacji Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego „Wstępy”, określenia wysokości stawek opłaty targowej oraz regulamin „Wstępów” dostępne w załączeniu.
Załączniki:
- Uchwała określająca wysokość stawek opłaty targowej w 2012r. (3MB) »
- Uchwała dotycząca organizacji Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego (987KB) »
- Regulamin Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego 2012 (1MB) »