Sejm daje Mazowszu szansę na przetrwanie

W Sejmie została przyjęta poprawka do ustawy o dochodach jednostek samorządowych, w której określono, że „janosikowe” płacone przez Mazowsze w 2014 r. nie może być wyższe niż 400 mln zł. Resztę wyliczonej już kwoty (czyli 246,5 mln zł) województwo spłaci w kolejnych latach. To swego rodzaju pomost na czas prac nad zmianą przepisów dotyczących „janosikowego”.

Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że coraz więcej osób dostrzega, jak niszczące są dotychczasowe przepisy o subwencji regionalnej. Nie jest to rozwiązanie całej absurdalnej sytuacji, ale widać, że to krok w kierunku zmian w „janosikowym” – skomentował głosowanie posłów marszałek województwa Adam Struzik.

Linki do wyników głosowania: http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/54_39/$file/glos_54_39.pdf

Mazowsze w tym roku odczuło drastyczny spadek dochodów z podatków CIT. Wpływy do budżetu województwa były o wiele niższe niż zakładały pierwotne, ministerialne wskaźniki. To sprawiło, że Mazowsze mimo wprowadzenia licznych oszczędności nie miało pieniędzy na bieżące płacenie „janosikowego” (subwencji, która jest liczona na podstawie dochodów sprzed 2 lat). Mimo lekkiego ożywienia gospodarczego przyszły rok nie zapowiada istotnego wzrostu wpływów z podatku. Mazowsze znów nie miałoby pełnej kwoty „janosikowego”, a przecież przede wszystkim musi mieć pieniądze na realizację zadań własnych.

Bardzo serdecznie dziękuję premierowi Donaldowi Tuskowi i wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu, przewodniczącemu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotrowi Zgorzelskiemu, jak również posłom koalicji PO-PSL i innym posłom, którzy zdecydowali się poprzeć tę poprawkę, za roztropną decyzję – powiedział marszałek Adam Struzik.

Podczas dzisiejszego plenarnego posiedzenia posłowie głosowali nad poprawką do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany zakładają, że w przyszłym roku Mazowsze nie wpłaci na rzecz „janosikowego” więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (czyli około 240 mln zł) musi spłacić do końca czerwca 2017 r. (w równych ratach co roku). Zapisy te dają szansę Mazowszu na ciągłość finansowania zadań własnych w przyszłym roku.

Zgłosiliśmy jako klub tę poprawkę, bo nie można dalej udawać, że źle skonstruowane prawo nie niszczy województwa. Nadal będziemy pracować nad zmianą przepisów o „janosikowym” – dodał poseł PSL Piotr Zgorzelski.