Ścięcie Śmierci. Zapraszamy na wyjątkowe widowisko do Jedlińska. 19 – 21 luty 2012 r.

Ścięcie Śmierci – czyli tradycyjne Kusaki to jedyny tego rodzaju obrzęd w Polsce, odbywający się rokrocznie w Jedlińsku, miejscowości położonej 10 km na północ od Radomia.

Jest to jedyne tego rodzaju widowisko obchodzone w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, sięgające swoim rodowodem odległych nam czasów. Wedle jednych Kusaki przybyły do Jedlińska wraz z arianami, którzy przywędrowali tutaj z Krakowa w XVI wieku. Inne źródła wskazują, że jest to o wiele starszy obrzęd, którego początki sięgają czasów pogańskich. A może najbliższa prawdy jest historia, która informuje nas ze widowisko to jest spuścizną przysługującemu miastu – prawa do publicznych egzekucji, zwanych prawem miecza?

Zgodnie z legenda spisaną w XIX wieku przez miejscowego proboszcza Jana Kloczkowskiego, dawno, dawno temu w ostatni wtorek karnawału miejscową ludność poruszyła wiadomość przyniesiona przez kościelnego. Twierdził, że jakoby Śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach. Była więc niegroźna i nie mogła nikogo zabić. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli więc na łąki i pojmali ją. Doprowadzili przed sąd, który wydał wyrok – będzie ścięta. Po pogrzebie odbyła się zabawa.

Tegoroczne obchody Ścięcia Śmierci wzorem poprzedniego roku potrwają aż 3 dni i zapowiadają się niezwykle interesująco. W kusą niedzielę odbędzie się Bal Karnawałowy w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku. W programie zaplanowano tradycyjną zabawę z zespołem muzycznym, konkursy z nagrodami m.in. na najciekawszy strój karnawałowy, zimne przekąski, kawę, herbatę, oraz występ Marleny Gumińskiej. W poniedziałek o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie związane z promocją książki – monografii Jedlińska autorstwa dr Sebastiana Piątkowskiego.

Tradycyjnie najwięcej atrakcji przygotowano na kusy wtorek, podczas we wtorek odbędą się główne uroczystości plenerowego widowiska Ścięcia Śmierci. Od samego rana na ulicach Jedlińska będziemy mogli podziwiać występy barwnych postaci, diabłów, policjantów, rybaków krakowiaków czy cyganów. W widowisku biorą udział aktorzy – mieszkańcy Jedlińska. Główne postacie to: Kat, Wójt i Śmierć. Występują też Żydzi i Policjanci, para młodych, diabełki i tzw. cudaki. Ciekawostką jest iż wszystkie postaci, w tym również kobiece, grane są wyłącznie przez mężczyzn. Obrzęd ma bogatą oprawę, dużo tu teatralności. Główne postacie są odpowiednio ubrane i ucharakteryzowane, a wypowiadane kwestie i zwroty mają tradycyjna niezmienną od dziesiątków lat formułę. Kusy wtorek rozpoczniemy o godzinie 13.00 uroczystym przejęciem władzy na Rynku w Jedlińsku, po którym zaprezentują się liczne zespoły artystyczne w tym Kapela Krzysztofa Rokicińskiego, Kapela Sami Swoi, zespół seniorów z Jedlanki, a także występ Anny Żebrowskiej w przebojach Anny Jantar. Będziemy mogli też podziwiać Obrzęd Wodzenia Niedźwiedzia w wykonaniu Ludowego Zespołu Satyrycznego „Krampskie Bery” z Krępnej k/Opola. Kwadrans przed godziną 16.00 odbędzie się rozpoczęcie głównego widowiska plenerowego „Ścięcia Śmierci”.

Serdecznie Zapraszamy!