Nowelizacja ustawy o płatnościach bezpośrednich

            Nowelizacja ustawy o płatnościach bezpośrednich   W trakcie 59 posiedzenia Sejmu parlamentarzyści podjęli decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Celem zmian jest wdrożenie rozwiązań przejściowych na 2014 r. w odniesieniu do systemów wsparcia bezpośredniego i są związane z wejściem w życie rozporządzenia  Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 671/2012 (zmieniającego rozporządzenie nr 73/2009 w zakresie stosowania płatności bezpośrednich dla rolników w odniesieniu do roku 2013).


Ustawa tworzy możliwość stosowania przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. i zakłada, że wnioski o jego przyznanie będzie można składać od 15 marca do 15 maja 2014 r. (na jednym formularzu obejmującym również inne rodzaje płatności).

Zgodnie z ustawą, wsparcie będzie przyznawane gospodarzom z tych sektorów, które otrzymywały za 2012 r. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, a także roślin paszowych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu.

Ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

źródło: Gospodarz.pl/Sejm RP za KRIR