Konferencja o promocji polskiej żywności

Promocja polskich produktów, a fundusze promocji” to temat konferencji zorganizowanej przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która odbyła się dziś w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

Konferencję otworzył minister Marek Sawicki, który podkreślił duże znaczenie dla promocji sektora rolno-spożywczego, działających od półtora roku, funduszy promocji. Minister odniósł się także do przedstawionych w komunikacie Komisji Europejskiej założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele funduszy promocji oraz stowarzyszeń działających na rzecz poszczególnych branż.

Podczas konferencji eksperci z Komisji Europejskiej przedstawili zagadnienia teoretyczne dotyczące mechanizmów wsparcia promocji artykułów rolnych.

Zaprezentowano czeski projekt serii imprez pod nazwą „Wędrujący knedliczek”. Projekt dotyczy prezentacji, w dużych miastach Polski, czeskiej kuchni narodowej, jak również mniej znanych w Polsce przysmaków regionalnych.

Konferencja służyła także pokazaniu, jak branża reklamowa widzi sektor spożywczy i jak należy przygotowywać kampanie medialne.

Konferencję zakończyła debata „Czy potrzebna jest spójna strategia promocji polskiej żywności”, w której uczestniczyli przedstawiciele administracji, stowarzyszeń i organizacji branżowych.