Internet dla Mazowsza

„Internet dla Mazowsza” to projekt, który ma zapewnić dostęp do Internetu w całym województwie. Jego założenia zaprezentował podczas spotkania w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciel konsorcjum KT Corporation, które wygrało warty 458 mln zł przetarg na budowę światłowodowej sieci szerokopasmowej. W ramach inwestycji wojewoda mazowiecki będzie wydawał decyzje lokalizacyjne oraz pozwolenia na budowę.

Jest to jeden z kluczowy projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego oraz największe tego typu zadanie prowadzone obecnie w Europie. Inwestorem jest samorząd województwa mazowieckiego (w którego imieniu działa Agencja Rozwoju Mazowsza). Postępowania dotyczące wydawania decyzji lokalizacyjnych oraz pozwoleń na budowę przeprowadzane będą w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Urzędnicy z Wydziału Infrastruktury i Środowiska pierwszych wniosków spodziewają się na początku przyszłego roku.

Dzięki unijnej dotacji, która wyniesie ponad 340 mln zł, zaplanowano budowę 3680 km sieci światłowodowej. Pozwoli to mieszkańcom Mazowsza uzyskać dostęp do Internetu. W tej chwili na terenie ponad 82 proc. miejscowości nie ma żadnego operatora, posiadającego infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu. Po zakończeniu robót, od października 2015 roku wszyscy mieszkańcy województwa będą mieli zapewnioną możliwość dostępu do sieci. Infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do sołectw, do których operatorom telekomunikacyjnym często nie opłacało się docierać.

Projekt realizować będzie polsko-koreańskie konsorcjum KT Corporation. Liderem jest firma KT, natomiast pozostali członkowie to: Daewoo International Corporation, Asseco Poland S.A., Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych S.A., BIATEL Telekomunikacja S.A., BIATEL BIT S.A., KBTO Sp. z o.o.

Firma KT istnieje na rynku ponad 30 lat. Zatrudnia 32,5 tys. pracowników na całym świecie, m.in. w Rosji, USA, Chinach, Holandii, Gabonie czy Singapurze. Jest obecna na giełdach w Korei, Nowym Jorku oraz Londynie. Posiada m.in. blisko 17,5 mln abonentów telefonii komórkowej oraz 8 mln abonentów Internetu szerokopasmowego.

Źródło; http://www.mazowieckie.pl/