Dodatkowe 127 mln euro na modernizację gospodarstw rolnych rozdzieli ARiMR

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował  7.08.2013 na konferencji prasowej, że Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie na realizacje działania modernizacja gospodarstw rolnych w ramach PROW 2007-2013 ok. 127 mln euro.  Jest to najpopularniejsze działanie z PROW, a w dotychczas przeprowadzonych naborach wniosków rolnicy złożyli w sumie ponad 96 tys. wniosków starając się uzyskać pomoc w wysokości 14 mld zł.

 

W ostatnim naborze przeprowadzonym w kwietniu br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła ok. 17 tys. wniosków, z czego jak się szacuje pomoc otrzyma 3,1 tys. rolników. Dotychczas Agencja rozpatrzyła 55 proc. wniosków z tego naboru.

 

Wcześniej ARiMR przyjmowała wnioski w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim). Średnio rolnik ubiega się o ok. 130 tys. zł pomocy. Najczęściej rolnicy starają się o pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych.

 

Minister Stanisław Kalemba poinformował, że dodatkowe pół miliarda zł na modernizację gospodarstw zostanie rozdzielone na koperty wojewódzkie we wszystkich województwach.  Z tych pieniędzy będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw. Wsparcie będzie udzielane na dotychczasowych zasadach. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba punktów. Były one przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.

 

Maksymalne dofinansowanie, jakie można było uzyskać na ten cel wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji. „(…) generalnie w perspektywie 2007-2013 wykorzystamy wszystkie środki” – powiedział minister.

 

DKS ARiMR
PAP